środa, 4 stycznia 2012

Rondo dwupasmowe - Zasady jazdy

Ronda dwupasmowe w niektórych miastach w Polsce praktycznie nie występują, a jeśli się już pojawią to są dla kierowców dużym kłopotem, bo nie wiedzą jak się po nich poruszać! Najczęstszym błędem kierowców jest opuszczanie ronda bez włączonego kierunkowskazu.

Zasady na rondzie dwupasmowym:

Jeśli jezdnia o przekroju dwóch pasów prowadzi do ronda to kierowcy mają obowiązek zająć prawy pas ruchu w przypadku, gdy skręcają na skrzyżowaniu w prawo. Jeśli kierowcy skręcają w lewo lub zamierzają zawrócić to powinni zająć lewy pas ruchu. W przypadku, gdy kierowca chce jechać prosto to może zająć zarówno lewy, jak i prawy pas ruchu.

Jakimi zasadami kierować się na rondzie?

Przed wjazdem na skrzyżowanie o ruchu okrężnym musimy zająć odpowiedni pas ruchu tzn. ten pas ruchu, który jest zgodny z kierunkiem naszej jazdy. Jeśli zmieniamy pas ruchu na rondzie to musimy ustąpić pierwszeństwa pojazdom poruszającym się prawym, sąsiednim pasem lub pojazdom wjeżdżającym na ten pas ruchu. Należy pamiętać także, że zjazd z ronda jest dozwolony z lewego, wewnętrznego oraz zewnętrznego pasa ruchu jezdni ronda.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz